Proiect didactic pentru lecţia de informatică

 

Proiect elaborat de Guţu Ion, profesor de informatică la liceul „Litterarum”, mun. Chisinău, str. Costiujeni, 10.

 

Tema lecţiei: Crearea, utilizarea diagramelor în MS Excel”.

 

Clasa a VIII-a.

 

Anul de studii 2008-2009.

 

 

Clasa: a VIII-a

Durata lecţiei: 45 minute

Capitolul: Calculul tabelar

Subiectul lecţiei: Creare şi utilizarea diagramelor

Obiectivele lecţiei: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

         1.Cognitiv-formative:

O1: să definească termenul  diagramă

                  O2: să recunoască tipurile de diagrame

                  O3: să determine domeniul de date a diagramelor

O4: să stabilească parametrii unei diagrame

O5: să identifice modul de localizare a diagramei

2. Atitudinale:

         O6: să creeze diagrame de diverse tipuri.

Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor

Tehnologii didactice:

         a) forme de activitate:

                   - individuală

- frontală

                   - în grup

         b) metode şi procedee:

                   - expunerea

                   - conversaţia euristică

                   - explicaţia

                   - problematizarea

                   - algoritmizarea

                   - lucrul cu calculatorul

         c) Mijloace de învăţământ

                   - calculatorul

                   - manualul „Informatica” clasa a 8-a, Anatol Gremalschi, Ludmila Gremalschi

                   - fişa „joc de cuvinte”

Evenimentul instrucţional

Obiec-tive

Timp

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Evaluarea

1. Moment organizatoric

 

2 min.

Pregătirea clasei pentru ora de informatică

 

                                              

Elevii salută profesorul, pregătesc instrumentele de lucru necesare orei. Elevii sunt repartizaţi în grupuri câte 4-5 persoane

Observarea

2. Verificarea temei de acasă şi reactualizarea cunoştinţelor

 

7 min.

Se propune de un joc de cuvinte, definiţiile căruia conţin termeni studiaţi la lecţiile precedente (Anexa 1). La rezolvarea jocului se obţine titlul temei noi.

 

 

 

1

A

D

R

E

S

A

 

 

 

 

 

2

L

I

N

I

E

 

 

 

3

O

P

E

R

A

N

D

 

 

 

 

 

 

 

4

E

G

A

L

 

 

 

 

 

 

5

F

O

R

M

U

L

A

 

 

6

O

P

E

R

A

T

O

R

 

 

 

 

 

7

N

U

M

E

R

I

C

 

 

 

8

R

E

L

A

T

I

O

N

A

L

Elevii găsesc soluţiile definiţiilor propuse consultându-se cu colegii de grup.

Întrebări orale

3. Predarea – învăţarea temei noi

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

O3

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

O5

15 min.

Se anunţă tema şi obiectivele: Utilizarea diagramelor în foia de calcul.

Pentru o percepere mai bună a datelor numerice ele sunt reprezentate în formă grafică.

Diagrama reprezintă o imagine unde valorile numerice sunt redate prin obiecte grafice. Pentru lansarea casetei de creare a diagramei alegem opţiunea Chart din meniul Insert. O diagramă se construieşte în patru etape. Pentru a cunoaşte aceste etape se propune echipelor să analizeze fiecare etapă în parte folosind tehnica „Pixuri în pahar”:

etapa 1 – se stabileşte tipul şi subtipul diagramei din caseta Chart Type. Se observă că pe lângă diagramele standarde se propun şi diagrame speciale.

etapa 2 – se stabileşte domeniul de celule cu datele ce trebuie reprezentate pe diagramă. Caseta Data Range permite selectarea datelor atât pe linii cât şi pe coloane.

etapa 3 – se stabilesc parametrii diagramei. Caseta Chart Options conţine 6 file care permit configurarea diagramei şi anume stabilirea titlului general şi cel al axelor de coordonate, reţelei de linii şi coloane, legendei, etichetelor numerice şi de categorii.

etapa 4 – se stabileşte localizarea diagramei. Caseta Chart Location, permite localizarea diagramei fie pe foaie aparte fie pe foia cu datele.

Elevii fixează tema în caiete.

 

 

 

Notează definiţia în caiete

 

 

 

 

 

 

 

Fiecare grup analizează fiecare etapă şi explică semnificaţia fiecărei din ele

 

4. Consolidarea materiei noi

O6

 

O2-O5

14 min.

Se construieşte o diagramă în baza unui tabel propus parcurgând toate etapele.

Se propune fiecărui grup câte un plic care conţine o însărcinare care trebuie îndeplinită la calculator şi apoi eventual de explicat modalitatea soluţionării problemei. Se acceptă toate ideile, se analizează şi se evidenţiază cele esenţiale.

Elevii creează la calculator diagrama aplicând regulile fiecărei etape

Observarea

Evaluarea orală, la calculator

5. Evaluarea

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

O2

 

O3

 

O4

 

O5

 

 

O6

 

5 min.

 

 

 

 

 

Se repartizează elevilor plicuri cu fişe în care se conţin câte o întrebare sau o însărcinare referitoare la diagrame.

Un elev al grupului extrage o fişă, citeşte înterbarea/însărcinarea şi o adresează altui elev din alt grup. Clasa apreciază răspunsul.

- ce este o diagramă

- la ce ne ajută diagramele

- cum deschidem caseta de

creare a diagramelor

- explicaţi prima etapă de creare a diagramei

- ce ne oferă caseta Data Range (pasul 2)

- la ce etapă ce etapă se înscrie titlul diagramei

- numeşte destinaţia filelor din caseta Chart Options

- unde putem localiza, plasa diagrama finală

Evaluarea reciprocă

6. Tema pentru acasă

 

1 min.

1. De învăţat: Crearea diagramelor (pag.50)

2. De repetat: Formule şi funcţii.

3. De rezolvat exerciţiile 4,5 pag. 54

Elevii notează în agende tema pentru acasă

 

7. Bilanţul lecţiei

 

O1

 

O2-O5

3 min.

1. Cantitativ

Ce noţiune nouă am studiat astăzi?

Care este utilitatea diagramelor?

Enumeraţi etapele creării unei diagrame.

2. Calitativ

Profesorul determină gradul de îndeplinire a obiectivelor, apreciază activitatea clasei şi a elevilor care s-au evidenţiat.

La revedere

Elevii formulează conclzii:

Diagrama

Facilitează perceperea datelor

 

 

 

 

 

La revedere

Întrebări orale

 

 

Anexa 1

 

Definiţiile pentru jocul de cuvinte:

1. Fiecare celulă într-o foaie de calcul are un nume, A1, B7 – care se mai numeşte...

2. Ele sunt numerotate cu cifrele 1,2,3, ... 655353 într-o foaie de calcul.

3. Acest element specifică valorile care participă în calcule.

4. Cu acest semn începe o formulă.

5. În A1 avem preţul unitar  a unui produs, în A2 cantitatea acestui produs iar în A3 trebuie să calculăm preţul total, vom utiliza o expresie matematică care o  numim...

6. Semnele  +, -, * într-o foaie de calcul sunt numiţi...

7. Dacă în A2 avem numele elevului atunci conţinutul coloanei este în format textual, în B2 avem data naşterii – formatul dată  calendaristică iar în C3 avem înălţimea elevului şi vom folosi un format ...

8. Cum sunt numiţi operatorii =,>,<,>=,<=,<>?